Vitajte! Sme veľmi radi, že ste došli práve sem, kde sa dozviete, že obchodovanie na burze je dostupné pre každého. Obchodovanie na burze môže byť rovnaký typ práce akú práve vykonávate, ale s omnoho lepším zárobkom peňazí a kratším pracovným časom. Skvelé, že? Avšak, cesta za úspešným obchodovaním na burze môže mať svoje vzostupy, ale aj pády. Predtým, ako sa rozhodnete obchodovať na burze, by sme vám radi o tejto náročnej práci povedali pár dôležitých informácií, ktoré vám môžu na vašej ceste na najväčších svetových burzách pomôcť. Základný predpoklad úspechu na burze spočíva v neustálom vzdelávaní, zdravom sedliackom rozume a hlavne ovládaní svojich negatívnych emócií, ktoré sú v tomto prípade najväčším nepriateľom obchodníka.
Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, aké základné vedomosti o burze by sme mali vedieť pred tým ako začneme investovať a obchodovať náš prvý finančný kapitál.
Pripravte sa bude to náučná jazda.
Burza je osobitný typ trhu, ktorý bol v minulosti náhodne vytvorený Holandskou spoločnosťou East India v roku 1600, ktorá sa snažila loďami vyvážať a predávať zlato, porcelán, korenie či hodváb po celom svete. Na takúto výpravu však nemala dostatok peňazí a tak sa obrátila na ľudí, ktorí mali dostatok financií na investovanie a podporu ich myšlienky za podiel z ich zisku.
Pozrite si krátke video, ktoré v jednoduchosti vysvetlí aj pre začínajúcich obchodníkov a investorov čo je burza a ako funguje obchodovanie na burze.
Dnes by sme mohli burzu a jej princíp fungovania opísať ako realizácia obchodov (nákup a predaj) rôznych finančných inštrumentov ako sú kryptomeny, menové páry, akcie, indexy, komodity či obchodovanie s cennými papiermi. Na burze sa teda stretáva dopyt a ponuka. Ponuka = predávajúci a dopyt = kupujúci, ktorý sa dohodnú, že za určitú hodnotu sú ochotný predať respektíve nakúpiť podkladové aktívum. Do tohto vzťahu vstupujú zväčša aj sprostredkovatelia napríklad brokeri.
Najväčšie svetové burzy:
- NYSE – New York Stock Exchange (USA) – sa radí medzi najväčšiu burzu na svete na základne trhovej kapitalizácie. NYSE sídli na svetoznámej ulici Wall Street. Na tejto svetovej burze nájdete kótovaných viac ako 2 400 spoločností. Vplyv NYSE na svetový obchod je nepochybne obrovský. Každý deň na ňu smerujú pohľady obchodníkov a investorov z celého sveta. Medzi najznámejšie indexy, ktoré merajú výkonnosť obchodovania na tejto burze sú Dow Jones Industrial Average a S&P500.
- LSE – London Stock Exchange (Veľká Británia) – patrí medzi najväčšiu burzu cenných papierov v Európe. Nachádza sa v hlavnom meste Londýn. Financial Times Stock Exchange patrí medzi dominantný akciový index, ktorý obsahuje najlepšie akcie s tzv. modrým čipom (Blue Chips). Na tejto burze je kótovaných viac ako 1 300 spoločností a medzi najznámejšie patria AstraZeneca, HSBC či Barcleys.
- TSE – Tokyo Stock Exchange (Japonsko) patrí medzi najväčšiu burzu v Japonsku. Hlavným japonským indexom je Nikkey. Japonskú burzu tvorí viac ako 2 000 spoločností.
- NASDAQ – National Association of Securities Dealers Automated Quotations (USA) je burza, kde je kótovaných viac ako 3 000 spoločností. Nasdaq100 je najdôležitejším indexom, ktorý združuje najväčšie technologické IT firmy vrátane Facebook, Amazon, Microsoft či Apple.
- EURONEXT – European New Exchange Technology je európska akciová burza, ktorá sídli v holandskom Amsterdame. Patrí medzi najlikvidnejšiu burzu v Európe a medzi najväčšie obchodné firmy listované na tejto burze patria L´Oreal, Shell a LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton).
Obchodný parket burzy New York Stock Exchange (NYSE)
Zaujímavé sú aj tieto burzy:
- Nemecká burza – Germany Stock Exchange (Xetra)
- Ruská burza – Russian Stock Exchange
- Čínska burza – Chinese Stock Exchange
Podoba prvej burzy bola na mieste, kde sa obchodovalo s reálnym tovarom. Prebiehala kúpa a predaj. Vynálezom elektriky a telefónov bolo neskôr možné zadávať obchodné príkazy telefonicky. Internet priniesol ľuďom komfort a obchodovanie na burze sa zrazu stalo dostupné na celom svete. Dnes už môžeme prostredníctvom kvalitných online brokerov obchodovať na burze pomocou modernej obchodnej platformy a výsledky sledovať jednoducho cez smartfón.
4 jednoduché kroky, ktoré potrebujete, aby ste mohli začať obchodovať na burze:
- 1. krok: elektronické zariadenie v podobe notebook, tablet, stolný počítač (PC) alebo jednoducho pomocou telefónu (smartfón)
- 2. krok: internet so stabilným pripojením na sieť
- 3. krok: inštalácia kvalitnej obchodnej platformy do počítača alebo tabletu od overeného brokera
- 4. krok: založiť obchodný účet u kvalitného online brokera
Význam burzy je pre svetovú ekonomiku veľmi dôležitý a je tzv. barometer ekonomiky krajín. Burza sa stala dôležitou súčasťou kapitálového trhu. Obchodovanie na burze prináša do veľkej miery stabilitu, no citlivo reaguje na vývoj hospodárskej a politickej situácie vo svete. Na burze sa stretáva predajca tzv. seller a nakupujúci tzv. buyer. Aby spoločnosť mohla predávať svoje akcie na burze musí byť oficiálne kótovaná. Firmy prichádzajú na burzu s cieľom predať svoje podiely a za finančný kapitál expandovať svoj biznis (napríklad akcie – shares alebo cenné papiere – securities). Ide o podkladové aktívum, ktoré je verejne dostupné pre kohokoľvek na svete. Broker je sprostredkovateľ cez ktorého vieme my, obyčajní ľudia obchodovať na burze a pokúšať sa o zisk z obchodovania.
Čas obchodovania na burze je priamoúmerný tomu, v akej krajine sa daná burza nachádza. Akcie sa obchodujú po celom svete a na rôznych burzách. Na niektorých burzách sa obchoduje 8 hodín, na niektorých dokonca kratšie. Viete, kedy sa začína obchodovať na burze vaše podkladové aktívum do ktorého ste investovali?
Čas obchodovania na burze sa líši podľa výmeny a geografického umiestnenia. Ak ľudia hovoria o akciovom trhu, často odkazujú na americké burzy ako napríklad NYSE alebo NASDAQ, ktoré sú otvorené od 14:30 do 21 hod (UTC). Väčšina hodín obchodovania s akciami prebieha od pondelka do piatku, čiže 5 dní v týždni. Ak uvidíte niekde informáciu, že akcie cez víkend narástli alebo poklesli, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o Futures, ktoré sa začínajú obchodovať o 23:00 hod v noci zo soboty na nedeľu (UTC). Čas obchodovania na burze by sme mohli rozdeliť do 6 časových pásiem:

Britská burza
8am – 4:30pm local time UTC
EST 3am – 11:30am

Americká burza
9:30am – 4pm local time UTC
EST 2:30pm – 9pm

Európska burza
9am – 5:40pm local time UTC
EST 3am – 11:40am

Austrálska burza
10am – 4pm local time UTC
EST 6pm – 12am

Ázijská burza
9am – 3pm local time UTC
EST 8pm – 2am

Burza Juž. Ameriky
11am – 4pm local time UTC
EST 9am – 11am
Cena tovaru, ktorý je obchodovaný na burze je KURZ. Kurz je trhová cena finančných nástrojov (akcie, cenné papiere, kryptomeny, indexy, komodity), ktoré sa obchodujú na burze. Tieto kurzy sa zaznamenávajú do tzv. kurzového lístka. Spoločnosť, ktorá môže byť obchodovaná na burze musí byť kótovaná. Oficiálne obchody sa uzatvárajú na tzv. parkete.
Kurzová hodnota mien na burze (exchange rate)
Burza je obrovský mechanizmus finančných inštrumentov, ktorú môžeme deliť z všeobecného hľadiska, podľa času realizácie obchodu a pre nás najpodstatnejšie delenie podľa predmetu obchodovania. Na burze sa obchodujú rôzne finančné inštrumenty, a podľa predmetu ich delíme na:
- Komoditná (tovarová) burza (zlato, striebro, meď, platina, ropa, zemný plyn, kovy, benzín)
- Burza služieb (poistky, zmluvy)
- Peňažná burza (cenné papiere, devízy, futures, indexy, opcie tzv. options)
Finančné inštrumenty obchodované na burze
Obchodovanie na burze podlieha regulácií miestnych a medzinárodných finančných inštitúcií a príslušných orgánov. Napríklad Americký regulačný úrad SEC (The Securities and Exchange Commission) je inštitúcia, ktorá je zodpovedná za dohľad nad americkými akciovými trhmi. SEC pracuje nezávisle od vládneho a politického tlaku. Poslanie SEC je chrániť investorov, udržiavať spravodlivé usporiadanie a efektívne trhy a uľahčovať tvorbu finančného kapitálu.
Hlavné funkcie burzy spočívajú v zabezpečení jej bezproblémového chodu, udržiavanie likvidity, podpora a ochrana všetkých účastníkov, ako aj regulácia spoločností obchodovaných na burze. Burza sa snaží vytvárať férové podmienky pre spoločnosti predávajúce podkladové aktíva, ale aj pre obchodníkov a investorov na burze.
Pri obchodovaní s cennými papiermi musí takáto burza, v závislosti na štandardných pravidlách ponuky a dopytu, zabezpečiť, aby mali všetci účastníci trhu okamžitý prístup k údajom o cene jednotlivých pokynov (nákup a predaj). Takéto údaje pomáhajú pri spravodlivom a transparentnom stanovení cien cenných papierov.
Akciové trhy musia podporovať mechanizmus efektívneho zaisťovania cien, ktorého výsledkom je rozhodnutie o správnej cene cenného papiera a obvykle sa vykonáva hodnotením ponuky a dopytu na trhu, ako aj ďalších faktorov spojených s transakciami.
Zatiaľ čo rastúci počet kupujúcich a predávajúcich je pre akciový trh mimo dosah. Burza by mala zabezpečiť, aby ktokoľvek kto obchoduje mal okamžitý prístup k zadávaniu pokynov, ktoré by mali byť vykonávané za férovú cenu.
Pre efektívne fungovanie trhu je vitálne ak sa obchodovaniu na burze zúčastňuje mnoho obchodníkov a investorov. Tento trh však musí zabezpečiť, aby boli všetci účastníci trhu dôkladne overení a dodržiavali pravidlá a nariadenia. Musí tiež zabezpečiť, aby všetky ostatné pridružené subjekty pôsobiace na trhu dodržiavali pravidlá a pracovali v rámci právnych pravidiel, ktoré stanovuje miestny, alebo medzinárodný regulátor pri obchodovaní na burze.
Trh vytvárajú rôzne subjekty ako tvorcovia trhu market makers, investori, obchodníci, špekulanti a zaisťovatelia. Všetci títo účastníci majú na trhu rôzne funkcie a roly. Napríklad investor môže nakupovať akcie a držať ich aj niekoľko rokov, zatiaľ čo obchodník môže vstúpiť a opustiť pozíciu v priebehu niekoľkých sekúnd. Market Maker je ten, kto poskytuje na trhu potrebnú likviditu, zatiaľ čo hedger môže chcieť obchodovať s derivátmi na zníženie rizika spojeného s investíciami. Akciový trh by mal zabezpečiť, aby všetci takíto účastníci boli schopní bezproblémovo fungovať pri plnení svojich rolí, aby sa zabezpečilo, že trh bude naďalej efektívne fungovať.
Spolu s bohatými medzinárodnými investormi je na trhu aj veľký objem malých investorov. Takíto investori môžu mať obmedzenú finančnú gramotnosť a nemusia si byť dostatočne vedomí nástrah investovania do akcií a iných kótovaných finančných nástrojov. Burza zavádza potrebné opatrenia, aby poskytla malým investorom potrebnú ochranu, ktorá ich ochráni pred finančnými stratami a zabezpečí dôveru klientov. Burza môže kategorizovať akcie v rôznych segmentoch v závislosti od ich rizikových profilov a umožniť tak obmedzené alebo žiadne obchodovanie bežných malých investorov do vysoko rizikových akcií či derivátov.
Kótované spoločnosti sú do veľkej miery regulované a ich obchodovanie je monitorované regulačnými a kontrolnými úradmi. Takéto orgány požadujú včasné dokumentovanie štvrťročných finančných reportov a okamžité hlásenie akýchkoľvek zmien, v záujme aby zabezpečili rovnaké férové podmienky pre všetkých účastníkov na burze. Nedodržiavanie predpisov môže viesť k pozastaveniu obchodovania na burze a ďalším disciplinárnym opatreniam.
Cena finančných inštrumentov sa na burze vytvára na základe dopytu a ponuky. Takáto cena finančného inštrumentu sa nazýva KURZ.
Princíp burzy je vždy uspokojiť ponuku a dopyt (ide o tzv. vyplňovanie objednávok). Pre zabezpečenie efektivity sa cena trhu vždy presúva do oblastí, kde je alebo bolo vykonávaných veľké množstvo objednávok.
Trh tvoria obchodníci (ľudia) a každý z nich má rozdielny uhol pohľadu na cenu finančného inštrumentu (tzv. podkladové aktívum), money management, využíva rôznu obchodnú stratégiu a disponuje rôznou výškou finančného kapitálu na svojom obchodnom účte. Investičný horizont obchodníkov sa líši pretože niektorí sledujú mesačné alebo ročné grafy a na svoj take profit úroveň čakajú týždne, mesiace alebo aj rok, zatiaľ čo ostatní obchodníci obchodujú pre pár tikov.
V dnešnom vyspelom technologickom svete majú obchodníci možnosť obchodovať pomocou automatických obchodných systémov, ktoré za nich obchodujú na burze. Ide o inteligentné počítačové programy, ktoré nepociťujú strach či pocit úspechu. Takéto programy eliminujú chyby, ktoré by obchodník vo väčšine prípadov ľahko spravil pôsobením pozitívnych alebo negatívnych emócií, ktoré na nás pôsobia počas obchodovania na burze.
Vysoko sofistikované počítačové algoritmy HFT (High Frequency Trading) sú používané na obchodovanie veľkými finančnými inštitúciami. Takéto algoritmy dokážu vykonávať nespočetné množstvo objednávok na burze automatizovane za frakciu sekundy.
Trh teda tvoria obchodníci, ktorých môžeme diverzifikovať do 3 skupín:

PAPERS
Papers sú veľké ryby ako fondy, banky, hedge fondy (zaisťovatelia ).

LOCALS
Locals sú obchodníci na parkete, tvorcovia trhu tzv. market maker.

PUBLIC
Medzi public patria špekulanti a drobní investori na burze.
Pokiaľ nepatríte medzi veľké ryby s vysokým finančným kapitálom, a neobchodujete priamo z parkety, patríte do skupiny public – tzv. skupina retailových obchodníkov. Malí obchodníci teda na burze sledujú veľkých finančných žralokov (papers), ktorí hýbu a ovládajú finančný trh.
Finančný žraloci (Papers) disponujú finančným kapitálom s viac ako 1 miliardou eur, čo im umožňuje vlastniť obrovské množstvo podkladového aktíva a behom pár minút vedia ohnúť cenu na burze smerom nadol alebo nahor.
Stavíme sa, že každý z vás alebo vašich blízkych už skúsil v stávkových spoločnostiach tipnúť výsledok hokejového alebo futbalového zápasu. Burza je celkom podobná. Avšak, na burze neplatí čas, polčas alebo tretina. Po skončení stretnutia je finálny výsledok. Na burze je to však iné. Ak sa vášmu obchodu práve nedarí, neznamená to vždy ihneď stratu peňazí. Obchody majú počas dňa vzostupy, ale aj pády. Ak investujete dlhodobo hodnota vašej akcie môže v jeden deň poklesnúť o 20%, a na druhý deň sa môže vyšplhať o 60% nahor. Radi by sme vám predstavili 4 zaujímavé dôvody prečo začať obchodovať na burze.
Jednou z hlavných výhod investovania peňazí na akciovom trhu je šanca násobiť svoj finančný kapitál. Akciový trh má tendenciu z hľadiska dlhodobého investičného horizontu stúpať na hodnote, aj keď ceny niektorých akcií denne stúpajú a klesajú. Investície do stabilných spoločností, ktoré sú schopné rásť, majú tendenciu prinášať svojim investorom finančné zisky. Investícia do viacerých akcií vám pomôže vybudovať váš finančný kapitál využitím rastu rôznych odvetví ekonomiky, čo povedie k zisku, aj keď niektoré akcie do ktorých investujete stratia hodnotu.
Niektoré akcie poskytujú svojím investorom príjem vo forme dividend. Tieto dividendy sú vyplácané na ročnej báze. Tieto príjmy často krát prichádzajú aj keď akcie stratili pôvodu hodnotu. Dividendy predstavujú extra príjem k zisku, ktorý môžete mať prípadným predajom akcií. Príjem z dividend je výborný spôsob ako si užiť odchod do dôchodku alebo rozšíriť svoje investičné portfólio.
Pre investorov, ktorí investujú peniaze do rôznych investičných produktov, má akciový trh výhodu, že poskytuje diverzifikáciu. Znamená to, že váš finančný kapitál nie je sústredení len na jeden typ obchodu ale viacero. Riziko straty sa tým znižuje a možnosť zisku zvyšuje. Investície na trhoch s akciami neustále menia svoju hodnotu nezávisle od iných typov investícií, ako sú dlhopisy či nehnuteľnosti. Správna diverzifikácia a rozšírenie investičného portfólia nám pomáha k tomu, aby sme sa neuchýlili ku konzervatívnym investičným stratégiám.
Nákup akcií v jednoduchosti znamená prevzatie podielu v spoločnosti, v ktorej nakupujete akcie. To znamená, že investovanie na burze vám umožňuje stať sa jedným z majiteľov firmy. Určite by ste sa radi pochválili, že vlastníctve akcie spoločnosti Facebook, Google či Apple, však? Akcionári spoločností hlasujú o členoch predstavenstva a určitých obchodných rozhodnutiach. Vlastníctvo akcií v spoločnosti môže byť výborný spôsob ako vyjadriť lojalitu a prepojiť svoje osobné financie s úspechom celej spoločnosti.
Na burze je kótovaných viac ako 1,5 milióna akcií svetových spoločností od výmyslu sveta a stále pribúdajú. Na burze si každý nájde spoločnosť ktorej verí a do ktorej sa rozhodne investovať. Medzi najpopulárnejšie spoločností patria samozrejme Amazon, Google, Apple, Microsoft, Facebook a mnoho iných.
Ak preferujete investovanie do spoločností, ktoré vytvárajú zelenú energiu (obnoviteľná energia) či technologické firmy, každý si nájde vhodné podkladové aktívum do ktorého bude mať ochotu a vieru investovať svoj finančný kapitál. Novodobým trendom medzi drobnými investormi sú akcie spoločností, ktoré vyrábajú elektromobily (Nio, Tesla, BMW, Škoda, či Honda) bez uhlíkovej stopy.
Spoločnosť Google je oficiálne kótovaná na burze
Obchodovanie na burze prebieha dokonca aj na Slovenku. Nie je to však burza cenných papierov v tak veľkom štýle ako NYSE (New York Stock Exchange) alebo LSE (London Stock Exchange). BCPB tzv. Burza cenných papierov v Bratislave (Bratislava Stock Exchange) vznikla začiatkom roka 1991 a je jediný organizátorom regulovaného trhu s cennými papiermi na Slovensku. Fond národného majetku a niekoľko ďalších finančných ústavov ako banky a brokerské spoločnosti tvoria valné zhromaždenie akcionárov. Predmetom ich obchodovania sú akcie, podielové listy uzatvorené na podielových fondov a dlhopisy. Centrálny depozitár cenných papierov zabezpečuje bezproblémové zúčtovanie a vyrovnanie obchodov.
Obchodovanie na burze v Bratislave však môžu len jej členovia poprípade NBS (Národná Banka Slovenska). Ak by ste mali záujem o kúpu alebo predaj cenných papierov ako fyzická osoba potrebujete kontaktovať jedného z členov BCPB a na základe komisionárskej zmluvy môžu členovia tejto burzy obchodovať vo vašom mene. Burza v Bratislave ako mnoho iných búrz vo svete má svoj akciový index – SAX (Slovenský Akciový Index).
Burza na Slovensku je však veľmi malá a stagnuje. Finančný kapitál sa pohybuje skôr na veľkých medzinárodných burzách, ktoré sme spomenuli vyššie. Ak chcete obchodovať ako najväčší finanční žraloci určite by ste si mali vybrať medzinárodné uznávaného online brokera, ktorý má nízke alebo žiadne poplatky.
Budova Národnej banky Slovenska
- Takmer 50% svetového forex obchodovania prebieha na Britskej a Americkej burze.
- Ronald Wayne bol tretí spoločník spoločnosti Apple (spolu so Steve Wozniak a Steve Jobs), ktorý v roku 1976 predal svoj 10% podiel v spoločnosti za biednych $ 800, dnes by jeho 10% podiel mal hodnotu cca $ 35 biliónov.
- NYSE sa považuje za najtradičnejšiu burzu na svete a obchodníci nemôžu vstúpiť na parketu ak nemajú oblečený oblek a kravatu.
- Otvorenie burzy v New Yorku sa od roku 1903 začína každý deň odbitím zvonca presne o 9:30 každé ráno.
- Prvá burza na svete bola Amsterdam Stock Exchange založená v roku 1602.
- Prvá žena začala pracovať na NYSE (New Yorskej burze) v roku 1943 kvôli poklesu mužov počas druhej svetovej vojny.
- Svetová burza tu nie je prvý deň, predstavte si burze je tu s nami už viac ako 400 rokov.
- Býk vs. Medveď (Bull / Bullsih market / Upwards vs. Bear / Bearish / Downwards) – Býk a Medveď predstavujú personifikáciu trhu, kde na jednej strane Bull (Býk) predstavuje nárast cien na burze a Bear (Medveď) naopak pokles na akciovom trhu.
- Na svetovej burze je kótovaných viac ako 41 000 spoločností (aktuálne najlepšie sú technologické akcie spoločnosti ako Apple, Amazon, Google, Facebook či Microsoft).
- Existuje aj tzv. čierna burza „Pirate Stock Exchange“ v Somálsku, kde miestni môžu investovať do pirátskych gangov, ktoré plánujú prepadnúť a okradnúť lode obchodných spoločností v Indickom oceáne.
- Najdrahšou verejne obchodovanou akciou všetkých čias je Berkshire Hathway (BRK. A) spoločnosti Warren Buffett, ktorá sa od júna 2021 obchodovala za neuveriteľných $ 415 000 za akciu.
- Fibonnaci vzor (Fibonnaci pattern) je populárny medzi obchodníkmi, ktorí využívajú technickú analýzu obchodovania na burze. Pomocou Fibonnaci vzoru sa identifikujú úrovne odporu, zadávanie príkazov stop loss a stanovenie cieľových cien.
Warren Buffet preslávený najdrahšou akciou obchodovanou na burze Barkshire Hathway
Pre lepšiu orientáciu by mal každý obchodník chápať základne pojmy, s ktorými sa bude pri obchodovaní na burze stretávať.
- Pip, tick – najmenšia jednotka, ktorá vyjadruje pohyb ceny na grafe.
- Pip value – hodnota jedného pipu v určitej mene (napr. na futures trhu Crude oil – CL je hodnota jedného pipu 10 USD na jeden konrakt).
- Lot – štandardizovaná jednotka množstva pri obchodovaní na burze.
- Spread – ide o rozdiel medzi cenou ponuky a dopytu (ask cena / bid cena).
- Swap – tzv. swapový poplatok, ktorý si účtuje broker za presun otvorenej pozície do ďalšieho obchodného dňa.
- Margin – časť peňazí (záloha, zábezpeka), ktorú broker zablokuje pri otvorenej pozícií na maržovom účte (margin account)
- Gap – je medzera v cene cenného papiera, ktorá nastane po prudkom pohybe, v ktorej neprebehlo žiadne obchodovanie.
- Equity chart – je graf, ktorý znázorňuje vývoj účtu v čase.
- Risk Reward ratio – je pomer rizika voči zisku.
- CFD kontrakt – finančný derivát, ktorý presne kopíruje cenu podkladového aktíva.
- Kóta – úradný záznam cenných papierov na burze.
- Dlhá pozícia (long) – nákup (buy) finančného inštrumentu kótovaného na burze.
- Krátka pozícia (short) – predaj (sell) finančného inštrumentu kótovaného na burze.
- Market objednávka – príkaz pomocou ktorého obchodník nakupuje/predáva podkladové aktívum za aktuálnu tržnú cenu.
- Limit objednávka – príkaz, ktorý si definuje obchodník na akej cenovej úrovni chce nakúpiť/predať podkladové aktívum.
- Stop objednávka (Stop-loss) – príkaz, ktorý si definuje obchodník na akej cenovej úrovni plánuje uzatvoriť svoju obchodnú pozíciu v strate (ide o princíp limitnej objednávky).
- Take-profit objednávka – príkaz, ktorý si definuje obchodník na akej cenovej úrovni plánuje uzatvoriť svoju obchodnú pozíciu a realizovať zisk (ide o princíp limitnej objednávky).
- Blue chips – ide o cenné papiere, ktoré sú spoľahlivé a spájané so ziskom, s ich kúpou sa spája menšie až minimálne riziko straty (sú to akcie nadnárodných spoločností s obrovskou finančnou kapitalizáciou napríklad – Johnson & Johnson, Berkshire Hathaway, The Walt Disney Co., AT&T).
- Akciový index – je index, ktorý reprezentuje portfólio investičných podielov, ktoré vytvárajú segment na finančnom trhu (najznámejšie indexy sú S&P 500, DJI, DAX).
- Dividenda – časť zisku spoločnosti vyplácaná akcionárom.
Všetky tieto základné pojmy vám vysvetlí profesionálny XTB broker na videu v jednoduchej forme.
Na burze môžeme obchodovať rôzne obchodné inštrumenty, z ktorých sú niektoré vhodnejšie pre pozičné obchodovanie či intradenné obchodovanie na burze. Pripravili sme pre vás jednoduchú video ukážku, v ktorej sa dozviete viac informácií o obchodných inštrumentoch obchodovaných na burze.
Slovo forex pochádza z anglického výrazu tzv. „Foreign Exchange“ (ide o obchodovanie na burze s cudzími menami). Forex je najväčší a najlikvidnejší typ trhu na svete. Obchodovanie na forexe je nepretržité a môžete sa doň zapojiť 24 hodín denne 5 dní v týždni. Obchoduje sa na ňom neskutočne obrovský objem mien (hodnota 3-5 biliónov dolárov denne).
Forexový trh je výlučne v elektronickej forme, ktorý je prepojený vysoko modernými elektronickými a telekomunikačnými systémami. Trh forexu tak nie je centralizovaný ako iné typy trhov. Do tohto prepojeného systému sa pripájajú aj účastníci trhu ako banky, online brokeri, malí investori a investičné fondy.
Menové páry rôznych krajín
Menové páry patria medzi najpopulárnejšie obchodné inštrumenty a na forexe sa rozdeľujú do 2 základných skupín:
MAJORS (HLAVNÉ)
Tieto menové páry sú párované (kótované) s americkým dolárom.
AUD / USD
austrálsky dolár / americký dolár
GBP / USD
britská libra / americký dolár
EUR / USD
euro / americký dolár
NZD / USD
novozélandsky dolár / americký dolár
USD / CAD
americký dolár / kanadský dolár
USD / CHF
americký dolár / švajčiarsky frank
USD / JPY
americký dolár / japonský jen
KRÍŽOVÉ (CROSS)
Tieto menové páry sú párované bez účasti amerického dolára.
AUD / NZD
austrálsky dolár / novozélandský dolár
CAD / JPY
kanadský dolár / japonský jen
EUR / GBP
euro / britská libra
CHF / JPY
švajčiarsky frank / japonský jen
AUD / CAD
austrálsky dolár / kanadský dolár
EUR / NZD
euro / novozélandský dolár
NZD / JPY
novozélandský dolár / japonský jen
Hlavné výhody obchodovania na forexe:
- Nízke vstupné náklady
- Obchodovanie s mini a mikro lotmi
Pre začínajúcich obchodníkov je výhodne, že môžu obchodovať na burze s mini a mikro lotmi. Znamená to, že nepotrebujete obrovský kapitál na to, aby ste mohli začať obchodovať na burze. Pri forexe treba brať k úvahu, že dochádza k miernym odchýlkam pípov v porovnaní s dátami z futures pri sledovaní štruktúry trhu pomocou obchodnej metódy Market Profile.
Menové páry či už krízové alebo hlavné môžete obchodovať pomocou CFD kontraktov alebo Futures.
Ide o centralizovaný trh čo znamená, že všetci účastníci trhu pracujú s rovnakými dátami (číslami). Vďaka týmto dátam máme k dispozícií oveľa presnejšiu informáciu o objeme obchodov, ktorá sa sleduje pomocou obchodnej metódy Market Profile.
Na futures nie je možné obchodovať mikro a miniloty ako pri Forexe. Existujú však aj „mini“ futures trhy, kde hodnota jedného tiku je dokonca menšia ako v klasickom futures trhu.
Príklad pre lepšie pochopenie: ak obchodujeme Brent Crude Oil (CL) na futures trhu, hodnota jedného tiku je 10 USD. Znamená to, že ak riskneme 10 tikov v skutočnosti riskujeme 100 USD na jeden kontrakt.
Poznáte QM? Ide o verziu mini futures trhu CL (Crude Oil), kde sa zobrazuje rovnaký vývoj ceny. Tento trh sa hýbe po 2,5 tikoch, takže hodnota jedného 2,5 tiku je 12,5 USD. Ak teda riskujeme 10 tikov v skutočnosti riskujeme na jeden kontrakt 50 USD.
Pri futures kontraktov obchodujeme len hlavné menové páry tzv. majors, kde je v hlavnom zastúpení americký dolár. Spoznáte ich podľa toho, že majú pri svojom symbole pridanú číslicu:
- 6E – futures trh EUR / USD
- 6A – futures trh AUD / USD
- 6G – futures trh GBP / USD
CFD je finančný derivát a skratka pochádza z anglického slova „Contracts For Difference“. Tento finančný derivát je založený na princípe kopírovania ceny komodít, akcií a iných finančných aktív a umožňuje tak zarábať na pohyboch ich cien. CFD kontrakty majú oproti bežnému obchodovaniu na burze viacero výhod:
- Rýchlosť realizovania obchodných transakcií a nízke poplatky.
- Možnosť nakupovať a predávať menšie množstvo podkladového aktíva, oproti bežnému obchodovaniu na burze.
- Obchodovať väčší objem CFD kontraktov s menším kapitálom pomocou finančnej páky.
- Profitovať pri poklese ceny finančného inštrumentu pomocou otvorenia predajnej (short) pozícií s CFD kontraktom.
Pozrite si poučné video od XTB brokera, ktorý vám vysvetlí finančný derivát CFD a ako funguje CFD obchodovanie na burze.
Ak chcete obchodovať na burze komodity môžete tak cez CFD, opčné kontrakty alebo Futures.
Medzi komodity patria:
- Poľnohospodárske produkty – rastlinné (cukor, káva, kakao, bavlna, pšenica) alebo živočíšne (bravčové a hovädzie mäso)
- Priemyselné produkty – kovy, benzín
- Energetické suroviny – drahé kovy ako zlato, platina, či meď
Komodity patria medzi obľúbené obchodné aktívum obchodované na burze. Medzi najviac obchodované komodity patria ropa a zlato.
Najpopulárnejšie komodity na burze sú ropa a zlato
Akcia je cenný papier, ktorý tvorí zisk pre jeho majiteľa zo spoločností, ktorá takéto akcie vydáva. Majiteľ akcie sa volá akcionár. Spoločnosti vydávajú akcie, aby získali finančný kapitál pre svoj ďalší rozvoj a rozmach. Tento kapitál sa následne použije na rozšírenie výroby z čoho môže profitovať kurz danej akcie, čiže aj akcionár (vlastník tejto akcie). Akcie môžete kupovať toľko koľko chcete.
Veľké spoločnosti sa delia so svojim ziskom s akcionármi ide o tzv. dividendy. Takáto dividenda, teda zisk je isté percento z hodnoty akcie (väčšinou je to okolo 1-3%). Investovanie do akcií veľkých firiem je najpopulárnejšie v USA. Približne 40-50 % dospelej populácie vlastní nejakú akciu veľkej firmy.
Ak sa zaujímate o akcie, nechajte si vysvetliť ako funguje obchodovanie na burze do akcií v tomto videu.
Pripravili sme pre vás zoznam najznámejších amerických spoločností, ktoré predávajú svoje akcie na burze. Môžete si ich zakúpiť aj vy.
- Finančníctvo: Bank of America, American Express, Mastercard
- Technológie: Facebook, Dropbox, Microsoft, Apple, Google, Twitter
- Spotrebný tovar: Pepsi, McDonald, Coca Cola, Starbucks
50% obyvateľov USA vlastní aspoň jednu z akcií na burze
Akcie sa obchodujú na burze cenných papierov po celom svete. NYSE (New York Stock Exchange), ktorá sídli na Wall Street v New Yorku patrí medzi najznámejšiu a najväčšiu burzu v USA. Amerika však nie je len NYSE ale aj mnoho iných veľkých búrz napríklad AMEX či NASDAQ. V Európe zasa Londýnska a Francúzska burza cenných papierov patrí medzi najdôležitejšie a najväčšie.
Mnoho investorov nakupuje fyzické akcie a investujú do akcií dlhodobo. Pokiaľ máte v úmysle obchodovať akcie krátkodobo, odporúčame využiť možnosť CFD kontraktov. Môžete tak využiť príležitosť, ktorá sa vám naskytne pri poklese cien akcií. Nezabudli sme ani na pokročilých investorov, ktorí môžu svoje vedomosti využiť naplno a obchodovať prostredníctvom opcií.
Pre váš lepší prehľad sme uviedli pár príkladov zaujímavých akciových indexov:
- S&P 500 – americký index, ktorý tvorí 500 najväčších amerických spoločností
- NASDAQ 100 – index najväčších technologických gigantov
- Dow Jones – najstarší americký index
- UK100 – britský akciový index, ktorý tvorí 100 spoločností s najväčšou trhovou kapitalizáciou
- Euro Stoxx 50 – európsky index
- DAX – nemecký akciový index, ktorý tvorí 30 najsilnejších firiem z frankfurtskej burzy
Akciový index je odrazom výkonnosti najúspešnejších akciových spoločností. Index obsahuje objem akcií spoločností z určitej burzy a konkrétneho sektoru. Medzi najpopulárnejší akciový index v Amerike sa považuje S&P 500.
NASDAQ100 americký index technologických spoločností na burze
Od roku 2017 ponúkajú online brokeri možnosť investovať a obchodovať na burze aj tento najmladší finančný inštrument. Prvá kryptomena, ktorá vznikla bol Bitcoin. Ide o novú a ultramodernú formu platidla. Na trh postupne prenikali aj iné kryptomeny, ktoré sú skôr technologického zamerania ako napríklad Ethereum. Ethereum je platforma fungujúca na blockchain technológii a umožňuje tvoriť programy a aplikácie.
Bitcoin, Ripple, Ethereum, EOS, Litecoin, IOTA či Monero patria medzi najpopulárnejšie kryptomeny, ktoré môžete obchodovať na burze. Za najstaršiu a najpopulárnejšiu kryptomenu sa považuje Bitcoin.
Bitcoin mince – najznámejšia kryptomena
Ako obchodovať kryptomeny?
Tento spôsob investovania do kryptomien znamená, že musíte kryptomeny fyzicky nakúpiť a mať ich uložené v kryptomenovej peňaženke. Pri tomto type investovaní budete profitovať len ak nakúpite za lacno a následne predáte drahšie (v jednoduchosti to znamená, že cena kryptomeny musí vyrásť).
Obchodovanie kryptomien prostredníctvom CFD kontraktov je výhodnejšie pretože kryptomeny nemusíte fyzicky vlastniť. CFD je finančný derivát, ktorý dokonale kopíruje vývoj ceny podkladového aktíva ako napríklad kryptomeny, komodity, indexy, akcie, ETF a meny.
Výhodou CFD kontraktov je, že nemusíte mať kryptomeny uložené v kryptomenovej peňaženke. Vďaka CFD kontraktom môžete využiť pokles ceny kryptomeny pre svoj zisk. Stačí ak si otvoríte predajnú (short) pozíciu v rámci CFD.
Na burze sa tiež obchodujú menej známe kryptomeny ako Cardano, Stellar a Binance Coin.
Pri obchodovaní na burze využívajú profesionálni obchodníci viacero obchodných štýlov. Obchodný štýl definujeme ako spôsob obchodovania na burze. Každému obchodníkovi vyhovuje niečo iné a až samotná prax ukáže, ktorý štýl bude lepšie sedieť aj vám. Medzi obchodné štýly patrí scalping, swing, intraday a invest. Pripravili sme pre vás aj krátke video, kde budú tieto štýly jednoducho vysvetlené.
Scalping patrí medzi najrýchlejší typ obchodovania na burze. Je to veľmi náročný štýl obchodovania, najmä pre začiatočníkov, pretože obchody trvajú veľmi krátko (niekoľko sekúnd, v málom množstve pár minút). Tento typ obchodovania vytvára veľký tlak na obchodníka, ktorý sa potrebuje správne rozhodnúť do niekoľkých sekúnd. Cieľom tohto štýlu je zisk v malých jednotkách pipov pričom sa sleduje najmä tok limitných a realizovaných objednávok, ktorá sa nachádzajú na trhu. Na analýzu týchto údajov sa využívajú metódy Tape Reading a Order Flow.
Obchodný štýl invest je spomedzi týchto štýlov najpokojnejší a najkľudnejší. Zisk sa cieli na stovky až tisíce pipov. Tieto obchody trvajú dni až týždne. Sledovanie toku objednávok tak nie je pre obchodníkov dôležité. Tento štýl obchodovania je obľúbený pre veľké finančné inštitúcie a spoločností, ktoré majú obrovský objem finančného kapitálu a svoje pozície po otvorení dlhodobo a starostlivo budujú. Využívajú metódy Market Profile, Price Action ako aj Fundamentálnu analýzu trhu.
Swingový obchodník otvára obchodné pozície a má možnosť ich držať aj cez noc. Jeho cieľom je zisk v hodnote desiatok pipov a jeho obchody trvajú v priemere minúty, hodiny alebo pár dní. Držanie obchodnej pozície je však spoplatnené a väčšina online brokerov si za to účtuje tzv. swap poplatok.
Swingoví obchodníci pri tomto štýle obchodovania najviac obľubujú kombináciu metódy Market Profile a Price Action. Niektorí využívajú pri svojom obchodovaní aj fundamentálnu analýzu. Tento štýl obchodovania je vo veľkej miere využívaný najmä začínajúcimi obchodníkmi. Swingový štýl ponúka oveľa väčší priestor na rozhodovanie a frekvencia obchodov je oveľa pomalšia oproti scalpingu či intradennom obchodovaní. Ruka v ruke so swingovým štýlom ide teda aj o menší tlak na obchodníka a väčší priestor na plánovanie a správne obchodné rozhodnutia.
Oproti scalpingu je intraday pokojnejší štýl obchodovania na burze. Zisk sa cieli na desiatky, stovky pipov a obchody trvajú dlhšie (niekoľko minút až pár hodín). Pri tomto štýle sa všetky obchody uzatvárajú na konci obchodného dňa, nie je teda možné, aby obchodník držal pozíciu počas noci. Intradenní obchodníci tiež využívajú metódy Tape Reading a Order Flow.
Obchodníci majú radi tento štýl pretože majú väčší priestor na rozhodnutie či otvoriť alebo ukončiť obchodnú pozíciu. Intradenní obchodníci, pri tomto obchodnom štýle, analyzujú pozície na trhu pomocou metódy Market Profile.
Ak chcete začať obchodovať na burze a zhodnotiť tak svoje úspory, potrebujete si založiť obchodný účet u kvalitného online brokera.
Broker je sprostredkovateľ vašich obchodných príkazov a objednávok na burze. Brokeri si za svoje služby účtujú nemalý poplatok, preto je dôležité vybrať si kvalitného online brokera, ktorý má buď minimálne alebo žiadne poplatky za sprostredkovanie obchodovania na burze.
ONLINE | OBCHODNÉ INŠTRUMENTY | OBCHODNÉ PLATFORMY | MINIMÁLNY VKLAD | DOSTUPNÝ JAZYK | DEMO ÚČET | WEB STRÁNKY |
ETF Akcie Indexy Komodity | xStation | 0 € (vhodné 400 €) | Slovensky Česky | * Váš kapitál je spojený s rizikom | ||
ETF Akcie Indexy Komodity | eToro Platform | 100 € | Česky Anglicky | * pri CFD 60-81% investorov stráca svoje peniaze | ||
ETF Forex Akcie Opcie Indexy Komodity | Saxo Trader Go | 2 000 € | Slovensky | * Váš kapitál je spojený s rizikom |
Nečakajte a založte si obchodný účet u kvalitného online brokera, ktorý vám pomôže na vaše ceste stať sa úspešným obchodníkom na burze. Inšpirujte sa a vyberte si z našej tabuľky, kde nájdete brokerov s najlepšími podmienkami pre obchodovanie na burze.
Prezrite si tabuľku, kde sme pre vás pripravili celkové porovnanie brokerov. Môžete si tak pozrieť, ktorý online broker bude najlepší pre otvorenie vášho obchodného účtu.
Pre obchodovanie na burze si nestačí založiť len účet u kvalitného online brokera. Pre obchodovanie na finančných trhoch potrebujete mať aj kvalitný hardware. Odporúčame mať k dispozícií kvalitný stolný počítač alebo notebook s výkonnou RAM pamäťou. Pri obchodovaní na burze budete používať rôzne analytické softvéry a vizualizácie, ktoré budú zaťažovať hlavne pamäť vášho počítača, ktorý bude pracovať s obrovským množstvom dát z burzy.
Minimálne požiadavky, ktoré potrebuje mať váš počítač pre obchodovanie na burze:
- Pamäť RAM 2GB
- Procesor Intel core – i3
- 50 GB HDD
Čím viac grafov a vizualizácií budete chcieť mať otvorených, tým výkonnejší počítač budete potrebovať. Ak máte v záujme používať vizualizácie určené pre Tape Reading a Order Flow metódy, je vhodné aby ste mali k dispozícií minimálne Intel core – i5 a vyššie a pamäť RAM 8 GB a viac. Vedeli ste, že obchodovať na burze môžete jednoducho aj pomocou smartfónu či dokonca smart hodiniek iWatch?
Obchodné príkazy aj na smart hodinkách iWatch
Podľa počtu monitorov, ktoré chcete mať pripojené a používať pre obchodovanie na burze je vhodné prispôsobiť aj grafickú kartu. Štandardný nárok na grafickú kartu je aby podporovala HD rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov s pripojením na dve a viac monitorov. Grafickú kartu si vyberajte podľa toho, koľko monitorov plánujete pripojiť. Pokročilí obchodníci využívajú 4 ks monitorov, no pre začiatočníkov sú dva monitory viac než dosť. Zmysel viacerých monitorov spočíva v tom, aby mal obchodník dokonalí prehľad o tom čo sa deje na trhu a vedel rýchlo reagovať na vynikajúcu obchodnú príležitosť. Ak plánujete využívať intradenný obchodný štýl odporúčame používať minimálne dva monitory. Swingové a investičné obchodovanie je menej náročné. Pri tomto obchodnom štýle si bohato vystačíte aj s jedným kvalitným monitorom vo FULL HD kvalite.
Počet monitorov nie je podmienka obchodovania, je to skôr odporúčanie a vaše osobné rozhodnutie. Viac monitorov znamená lepší prehľad o tom čo sa deje na burze, ale aj menej rizika, že si nevšimnete výbornú obchodnú príležitosť, ktorá sa vám môže naskytnúť. Niektorí obchodníci nenechávajú nič na náhodu a okrem viacerých monitorov používajú aj pokročilú analýzu trhu – špeciálny analytický software.
Dokonalé pripojenie na internet je v tomto prípade nevyhnutné. Zohráva dôležitú úlohu pri zadávaní objednávok a obchodovaní na burze. Internetové pripojenie nepotrebuje mať 4G, odporúča sa však mať stabilné pripojenie pomocou optického káblu. Ak chcete investovať na burze, odporúčame mať zabezpečené internetové pripojenie minimálne 10 MG/s a viac.
Obchodná platforma je mobilná aplikácia alebo software, pomocou ktorého môžeme obchodovať na burze. Takmer všetky obchodné platformy sú zdarma. Obchodnú platformu je potrebné stiahnuť do počítača alebo mobilu. Platformu si môžete stiahnuť priamo z oficiálnej stránky online brokera. Ak to s obchodovaním na burze myslíte vážne, odporúčame vám vybrať si kvalitnú obchodnú platformu, ktorá umožňuje rýchle zadávanie objednávok, jednoduché a intuitívne ovládanie a viacero nástrojov pre technickú analýzu trhu.
Medzi kvalitné obchodné platformy patria MetaTrader 4, cTrader, MetaTrader 5, xStation a NinjaTrader.
Chcete si vybrať kvalitnú obchodnú platformu? Pozrite si našu tabuľku, kde sme pre vás obchodné platformy porovnali a zhodnotili.
Obchodovanie na burze so sebou prináša mnoho emócií a nie všetky vie začínajúci obchodník zvládnuť. Profesionálni obchodníci hovoria, že za úspešným obchodovaním na burze tvorí 80% psychológia obchodníka a 20% kapitálu, štýl obchodovania a money management. Obchodníkom sa človek nestane zo dňa na deň, ale len poctivým vzdelávaním, držanie sa svojho obchodného plánu ako aj ovládanie svojich emócií, ktoré často krát nútia obchodníka k nesprávnemu obchodnému kroku.
Podstatnou časťou úspešného obchodníka je sila mysle. Obchodníci ako aj investori vedia, že ich najväčšia slabina je práve vlastná myseľ. Počas procesu obchodovania na človeka doliehajú pocity ako strach, chamtivosť.
Strach a chamtivosť sú najväčšie emócie, ktoré pociťuje obchodník pri obchodovaní na burze. Obchodník, ktorý podľahne strachu zo straty svojho finančného kapitálu väčšinou neotvorí výhodnú obchodnú pozíciu a ukráti sa tak o možnosť zisku. Naopak Chamtivosť s vidinou veľkého balíka peňazí dovolí obchodníkovi riskovať viac ako inokedy a ukrojí podstatnú časť zo svojho money managementu, ktorý mu môže v ďalšom priebehu obchodovania chýbať. Takýto typ obchodovania na báze chamtivosti, väčšinou neskončí dobre. Obchodník na burze by nemal konať neuvážené pretože za neho v tom prípade konajú emócie a nie skúsenosti.
Prekvapený obchodník z obchodovania na burze
Najlepší spôsob ako ovládať svoje emócie, ktoré môžu mať negatívny vplyv na vaše rozhodnutia, pri obchodovaní na burze je zaobchádzať s obchodovaním ako s hociktorým iným typom podnikania. Potrebujete si vytvoriť obchodný plán, zabezpečiť finančný kapitál a dodržiavať money management. Je potrebné byť pripravený aj na možné straty na finančnom trhu.
Pri obchodovaní na burze by sme nemali mať veľké očakávania, že z nás zrazu bude ďalší Vlk z Wallstreet (Wolf of the Wallstreet). Treba sa pripraviť, že tak ako môžeme obchodovať ziskovo, môžeme aj stratovo. Pocit straty finančného kapitálu je potrebné jednoducho akceptovať pretože straty sú súčasťou tohto typu podnikania.
Žiaden profesionálny obchodník a ani najlepšia obchodná metóda či štýl vám nezabezpečia len ziskové obchodovanie. Netreba sa toho báť, treba sa nastaviť pozitívne, vtedy budete o krok bližšie k tomu, aby z vás bol naozajstný obchodník na finančných trhoch.
V priebehu obchodovania až 80% obchodníkov príde o svoj obchodný kapitál čo môže viesť k veľkej frustrácií a ukončenie obchodovania na burze. Treba sa však nastaviť pozitívne a dodržiavať pokyny, ktoré si stanovíte. Nespoliehajte sa na svoje emócie, ale na jednoduchý sedliacky rozum. Pred tým ako vykonáte nejaký finančný príkaz spravte si analýzu zisku a možných rizík.
Money management je základný stavebný kameň pre úspešné obchodovanie na burze. Hlavným princípom money managementu je aby obchodník riskoval na jeden obchod maximálne 1-3% zo svojho obchodného kapitálu. Ani tí najlepší profesionálni obchodníci neriskujú na jeden obchod celý svoj finančný kapitál. Ak obchodník vidí, že jeho obchodná stratégia neprodukuje zisk, vyhne sa tak stresu, ktorý by inak zažíval ak by investoval celý svoj obchodný kapitál.
Obchodníci, ktorí obchodujú na burze dlhodobo vedia, že ideálnym riešením je diverzifikovať svoj finančný kapitál do viacerých finančných nástrojov ako napríklad Forex-swing, Forex-intraday, investovanie do akcií alebo vyskúšať automatické obchodné systémy.
Niektorí obchodníci využívajú tiež Stop-Loss pokyn, ktorý ochráni obchodníkov na burze pred príliš vysokou stratou obchodného kapitálu. Stop-Loss je založený na princípe, kedy si obchodník určí maximálnu možnú stratu, ktorú je ochotný podstúpiť na jeden obchod. Vyhnete sa tak strate obchodného kapitálu, ktorý ste investovali do obchodného príkazu.
Odporúčame krátke video pre vysvetlenie čo je money management a prečo je potrebné ho dodržiavať pri obchodovaní na burze.
Risk Reward Ratio je anglická fráza, ktorá v preklade znamená pomer rizika k výnosom. Risk Reward Ratio (známe tiež skratkou RRR) je dominantnou stratégiou money managementu. Obchodník, ktorý si money management nastaví podľa RRR (1:1) cieli svoje obchody na vyššiu percentuálnu úspešnosť. Toto nastavenie predurčuje obchodníka, aby mal viac ziskových ako stratových obchodov na finančnom trhu.
Pri nastavení RRR (1:2) obchodníkovi stačí 50% úspešných obchodov, avšak zisk z jedného obchodu potrebuje mať minimálne dvojnásobok sumy, ktorú riskuje.
Pri nastavení RRR (1:3, 1:4, 1:5 a pod.) percentuálna úspešnosť obchodov klesá pod 50% hodnotu. Čím vyššia bude hodnota RRR v prospech zisku, tým obchodníka čaká dlhšie obdobie straty oproti ziskovým obchodom.
Pri zlom nastavení RRR u obchodníka vo väčšine prípadov prevážia neziskové obchody, čo môže viesť k vyvedeniu z miery. Obchodník v tomto okamihu presáva dodržiavať svoju obchodnú stratégiu a nie je vôbec jednoduché dostať sa naspäť do zisku.
XTB broker vám vo videu vysvetlí ako si nastaviť správne money management pre obchodovanie na burze + pár tipov navyše.
Obchodovanie na burze sa môže stať vaše celoživotné povolanie či záľuba, pomocou ktorej si viete finančné prilepšiť počas celého života. Začať však bez predošlých znalostí a vedomostí nie je veľmi vhodné. Pri obchodovaní na burze sú dôležité pravdivé a aktuálne informácie. Čo je burza, ako funguje burza a ako obchodovať s minimálnym rizikom a maximálnym ziskom?
Všetky tieto otázky vám pomôže zodpovedať naša podstránka, kde sme pre vás pripravili zoznam vzdelávacích inštitúcií, ktoré sú takmer bezodné studne online školení, webinárov, seminárov, kurzov či ebookov o obchodovaní na burze.
Vstúpte do sveta obchodovania na burze s vedomosťami od profesionálnych obchodníkov. Vyberte si, pre vás vhodnú, formu online vzdelávania a vyberte si online kurzy a školenia zamerané na investovanie a obchodovanie na finančných trhoch. Takmer všetky formy vzdelávania sú úplne ZDARMA.
Ak by vám však online kurzy a školenia nestačili a preferujete tlačenú formu, radi by sme vám odporúčali tri najpopulárnejšie knihy o investovaní a obchodovaní na burze. Tieto knihy sú výborným vstupom odrazovým mostíkom, ktorý môžete čítať večer pred spaním.
Najznámejšie knihy o obchodovaní a investovaní na burze:

Trading je byznys
J. Ross

Trading in the zone
M. Douglas

Inteligentný investor
B. Graham
Gratulujeme a ďakujeme, že ste došli až na záver nášho vyčerpávajúceho článku, ktorý obsahuje základné informácie o obchodovaní a investovaní na burze. V prípade, že sa vám článok páčil budeme veľmi radi ak ho ukážete aj svojím blízkym či priateľom. Obchodovať na burze môže skutočne každý a nikdy neviete či to nie ste práve vy kto bude úspešný na burze. V prípade, že ste tu nenašli odpovede na vaše otázky pozrite si FAQ, kde sme pre vás pripravili odpovede na vaše najčastejšie otázky.
Začnite obchodovať na burze ešte dnes!
Páčil sa Vám náš článok?
Môžete ho ohodnotiť 5 hviezdičkami.
Ďakujeme